/, Meedias/Millised riskid on ühisrahastuse kaudu kinnisvarasse investeerimisel?

Millised riskid on ühisrahastuse kaudu kinnisvarasse investeerimisel?

Kirjutan täna veidi ühisrahastuse teemadel, kuna Ärileht selle kohta küsis ning see kipub olema üks levinumaid investeerimisviise kinnisvarasse Eestis. Tihti investeeritakse nendesse pikemalt mõtlemata, kuna lubatud tootluse number paistab isuäratav.
Minu arvates on vähemalt 3 aspekti, millest tuleb aru saada selle investeerimisstrateegia juures:
  1. millised on riskid, mis selle tootlusega kaasnevad
  2. millistel juhtudel lubatud tootlus võib asenduda pikalt kinni oleva rahaga, kust aastaid mingit raha peale ei tule
  3. kuidas seda tootlust võrrelda teiste alternatiivsete investeerimisvõimalustega
Ärileht küsis:
  • Kuidas hindate kinnisvara ühisrahastust investeerimisvariandina? Millistele investoritele on see kõige mõistlikum variant?
  • Kas olete ise ka läbi kinnisvara ühisrahastusplatvormide investeerinud?
  • Mis on Teie hinnangul põhilised riskid, mis sellega kaasnevad?
  • Milline võib olla mõju ühisrahastusele, kui tuleb näiteks uus majanduskriis?
Kinnisvara ühisrahastuse kaudu investeerimine on üks võimalikest strateegiatest kinnisvarasse investeerimisel. Nagu iga strateegiaga, tuleb endale esmalt selgeks teha sellega kaasnevad nüansid.
Pòhimòtteliselt on ühisrahastuse kaudu väikese osa ostmine kinnisvarast sarnane sellele, kui osta kinnisvara tervikuna ehk siis tuleks analüüsida, kas antud kinnisvara ostaks ka sel juhul kui oleks vòimalus osta see tervikuna. Tihti jäetakse see tegemata, sest arvatakse, et portfellis hajub objekti risk ära. Kui aga liigselt halbu projekte portfelli satub, siis mõjub see kahtlemata portfelli tootlusele.

Pole võimalik enda tootlust mõjutada

Ühisrahastuse kaudu on endal kontrolli enda investeeringu tasuvuse üle märksa vähem ning riske on rohkem kui enda kinnisvara korral. Headel aegadel võib selle tasuvus olla päris hea, samas on see sedavõrra halvem halbadel aegadel. Halbadel aegadel ei pruugita oma raha üldse tagasi saada või jääb see pikkadeks aastateks kinni, enne kui midagi tagasi saab. Milline stsenaarium halbadel aegadel realiseerub, sõltub arendajast, kelle objekt see on ja tema rahalisest võimekusest ja juhtimisvõimekusest.

Arendusrisk

Seega võetakse endale ühisrahastuse kaudu ka arendusrisk, mis tähendab seda, et kui peaks tulema majanduskriis, kannatavad ühisrahastuse kaudu investeerijad kõige enam koos arendajatega. Arendaja risk muutub eriti oluliseks siis kui majandusolud muutuvad kehvemaks.

Seega võetakse endale ühisrahastuse kaudu ka arendusrisk, mis tähendab seda, et kui peaks tulema majanduskriis, kannatavad ühisrahastuse kaudu investeerijad kõige enam koos arendajatega. Arendaja risk muutub eriti oluliseks siis kui majandusolud muutuvad kehvemaks.

Tagatise risk

Riskid, mida ühisrahastuse kaudu investeerimisel täiendavalt jälgida tuleb, on tagatise risk. Kas investeeritakse omakapitali vôi vòlana ning mitmendana oma raha tagasi saadakse kui projekt läheb vett vedama.

Mis juhtub majanduskriisis?

Kõige vähem kannatavad majanduskriisis enda üürikinnisvara omanikud, kes omavad eluasemeid. Nendel jääb rahavoog alles ka majanduskriisi ajal. Kui finantsid on õigesti seatud, siis koguni positiivne rahavoog.Seetõttu eelistan ma ise omada enda üürikinnisvara, mis on minu enda kontrolli all ning ma ei ole ühisrahastuse kaudu teistesse projektidesse investeerinud.

Miks ühisrahastus?

Siiski võib ühisrahastus olla sobiv variant kinnisvarasse investeerimisega alustamisel, kui investeeritavat kapitali on vähe ning on tarvis terve vara ostmiseks esmalt sissemaksekapitali kasvatada. See töötab hästi majanduse kasvufaasis ning kinnisvaraturu kasvufaasis. Kui hakkab saabuma kinnisvaraturu küllastumisfaas, siis hakkab üha rohkem projekte portfelli sisse tulema, mis lõpliku tootluse alla viivad ja riske suurendavad. Üsna riskantseks muutub ühisrahastuses osalemine, kui nii majandus kui kinnisvaraturg on ülekuumenemise faasis.

Kui soovid rohkem teada saada, kuidas seada oma finantse nii, et majanduskriisis ka positiivne rahavoog oleks oma üürikinnisvarast ning kuidas võrrelda ühisrahastuse tootlusi teiste alternatiivsete investeerimisvõimalustega, siis liitu minu videokursusega, mis ongi just kinnisvarainvestorite abistamiseks kokku pandud.

Osta videokursus siit

2018-12-20T22:02:06+03:00