/, Meedias/Krahhi ootus või uue tsükli algus?

Krahhi ootus või uue tsükli algus?

Aeg-ajalt kostub arvamusi, et me võime olla uue kriisi lävel, sest majandus on tsükliline ja eelmisest buumi tipust on möödas 10 aastat. Ja et see olevat just sellise pikkusega aeg, mil oleks kohane ühele majandustsüklile uus pööre võtta.

Majandustsüklid kahjuks või õnneks ei tööta sellise regulaarsusega nagu kellavärk. Aeg eelmise buumi tipust on küll olnud pikk, kuid see on olnud pigem üks pikk mõõnaperiood. Seda võib kutsuda ka „kaotatud kümnendiks“, nagu seda on varasemalt tehtud näiteks Jaapani puhul. Ka Euroopa ja Eesti majandustes on see suures pildis nii. Selliseid pikki mõõnaperioode esineb majanduses harva ning neid kutsutakse seetõttu pikkadeks majandustsükliteks.

Pilti näeb tihtipeale erinevalt olenevalt sellest, kui kaugelt seda vaadata. Lähedalt vaadates näed detaili, kuid ei näe suurt pilti. Suure pildi nägemiseks peab mitu sammu tagasi astuma. Majanduses tuleb suure pildi nägemiseks vaadata väga pikka graafikut. Sellist, millele viimane sajand kenasti ära mahuks. Sellelt näeb suuri krediiditsükleid ning nendest põhjustatud massiivseid langusi, millest üks tuntumaid oli 1930ndatel. Suurtest krediiditsüklitest taastumine võtabki palju aega ning selles plaanis pole viimane kaotatud kümnend midagi eriskummalist. See oligi oodatav stsenaarium, mida ma aastaid tagasi ka oma prognoosides korduvalt välja olen toonud.

Alles viimasel ajal on näha püsivamaid märke, et globaalne suurem tsükkel on august välja ronimas ja alustamas uut tõusulainet. Globaalses pildis on riigiti muidugi erinevusi, eelkõige USA ja Euroopa majandustsükli vahel nende erineva majandus- ja rahanduspoliitika tõttu reageeringuna viimasele suurele kriisile. Seetõttu on USA majandustsükkel märksa eespool, samas kui Euroopa alles ilmutab märke taastumisest. Seetõttu võib neil küll õigus olla, kes ütlevad, et tsükkel on oma kasvufaasi lõpupoole, kuid see võib olla tõsi USA, mitte Euroopa kohta. Sõltuvalt tõusufaasi hoogu saamisest hakkavad keskpangad oma stimulatsioonimehhanisme koomale tõmbama. Kui seda õiges tempos tehakse, siis see majandusele liiga ei peaks tegema.

Nii et võib juhtuda, et me pole mitte majandustsükli lõpufaasis, nagu paljud kipuvad arvama, vaid hoopis ühe pikema uue tsükli algusfaasis. See tähendaks üht pikka sõitu taas ülespoole. Selle sees võib ette tulla ka väiksemaid tsükleid, millede tagasilanguste ulatus pole kaugelt selline, millist just nähtud. Ettevõtetele ja ka valitsusele tähendab see rohkem ruumi teha valesid otsuseid, sest majanduskasv jätab paljud valeotsused esialgu märkamatuks. Aga on võimalus teha ka palju asju hoopis teistmoodi ja kaotatud kümnendist vähemasti õppetunnid kaasa võtta. Seega oleks hea aeg küsida endalt, mida seekord teisiti teha?

Lühendatud versioon uudisena avaldatud Postimehes ja Delfis.

2017-08-21T16:14:09+03:00